Wanilia od wieków uważana jest za naturalny afrodyzjak. Wszystko to przez jej wyczuwalny, charakterystyczny, ciepły zapach, który znany jest każdemu. Co ciekawe, wanilia należy do jednej z najdroższych przypraw na świecie. Jest to spowodowane m.in jej pochodzeniem oraz szczególnymi właściwościami. 

Wanilia powszechnie stosowana jest w kuchni jako słodki dodatek do wielu wypieków czy deserów. Poza tym wanilia może posłużyć jako środek uspokajający, gdyż świetnie radzi sobie ze stresem oraz napięciem nerwowym. Uważa się, że zapach wanilii rozbudza pozytywne uczucia i ułatwia zasypianie. Wanilię można także znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, a także perfumach. Waniliowy olejek wykazuje właściwości nawilżające oraz regenerujące. 

Wanilia i jej działanie na układ płciowy

Wanilia skutecznie zmniejsza ochotę na słodkie, a przy tym podnosi libido, nie tylko u mężczyzn, lecz także u kobiet. Ta słodka przyprawa posiada w sobie wiele filtoferonomów, czyli związków, które wzmagają aktywność seksualną. To właśnie z tego powodu uznawana jest za jeden z najlepszych afrodyzjaków na świecie. Olejek z wanilii pobudza wydzielanie niektórych hormonów, takich jak testosteron czy estrogen, co jest szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami potencji. Wanilię najlepiej stosować w formie olejku do masażu, który niezwykle odpręża i rozluźnia ciało. 

Inne właściwości wanilii skupiają się wokół ciekawego odkrycia, które wskazuje, że przyprawa wpływa na odchudzanie. Inną zdolnością wanilii jest pozytywny wpływ na sen. Wystarczy delikatnie skropić pościel olejkiem waniliowym, aby odczuć różnicę w jakości snu. Co więcej, przyprawa pozytywnie oddziałuje na układ trawienny, ponieważ przyspiesza metabolizm. Wanilia oddziałuje także na regulację tętna i zmniejsza pobudliwość oraz wydzielanie enzymów trawiennych. Dodatkowo łagodzi objawy bóli reumatycznych i zwyrodnieniowych. Co ciekawe, posiada także zdolność do wiązania wolnych rodników, co skutkuje mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworów, gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. 

Ciekawostką może okazać się fakt, iż wąchanie chusteczki skroplonej sporą ilością olejku waniliowego ukoi skołatane nerwy. Taka terapia jest szczególnie skuteczna i bezpieczna dla kobiet w ciąży. 

Wanilia - przeciwwskazania 

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania oraz podawania wanilii. Jedynym zagrożeniem dla zdrowia może być uczulenie na wanilię, co wiąże się raczej z indywidualnymi predyspozycjami organizmu niż z samym jej zagrożeniem, jaki jest w wstanie wywołać. Wanilię należy jednak podawać rozważnie w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz przy padaczce. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą.

Top