Żeń-szeń wykazuje wiele właściwości leczniczych, które zwiększają możliwości organizmu. Korzeń żeń-szenia wspomaga pracę mózgu, zwalcza infekcje, działa pobudzająco na układ nerwowy. Co ważne, żeń-szeń wpływa także na potencję, ponieważ zwiększa syntezę tlenku azotu, który bierze udział w procesie erekcji. 

Żeń-szeń wpływa pozytywnie nie tylko na potencję, lecz także na cały układ wewnętrzny, a wszystko dzięki substancjom aktywnym czyli: cukrom, witaminom, pierwiastkom śladowym oraz składnikom mineralnym. Zwyczajowo żeń-szeń kojarzony jest z afrodyzjakiem, który stanowi naturalny sposób na zwiększenie libido. 

Żeń-szeń i jego działanie na układ płciowy

Korzeń żeń-szenia wykorzystywany jest w suplementach na potencję. Roślina zwiększa syntezę tlenku azotu, który jest niezbędny w procesie erekcji. Wpływa on bowiem na rozkurcz naczyń krwionośnych w ciałach jamistych, powodując zwiększony napływ krwi do narządów rozrodczych. Specjaliści uznali, że najbardziej cenionymi substancjami tej rośliny są ginsenozydy. Według naukowców z Seulu, korzeń rośliny poprawia erekcję u ok. 60% mężczyzn z zaburzeniami potencji. Żeń-szeń może być także wsparciem dla kobiet, które mają niskie libido, gdyż korzeń rośliny zwiększa ukrwienie narządów rozrodczych. Regularna suplementacja jest w stanie przywrócić satysfakcję z życia seksualnego. 

Inne właściwości żeń-szenia to m.in: niwelowanie uszkodzenia komórek po promieniowaniu, wspomaganie aktywności ruchowej, działanie przeciwgorączkowe, przeciwdrgawkowe, antypsychotyczne, wzmacnianie odporności na infekcje, stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego, działanie przeciwzakrzepowe, obniżanie poziomu cukru we krwi czy przyspieszenie gojenia się ran. 

Aby stosowanie żeń-szenia było faktycznie skuteczne, zaleca się regularne podawanie środku. Maksymalna dzienna dawka suszonego korzenia powinna oscylować w granicach od 0,5 do 2 mg. Kuracja musi trwać nie dłużej niż dwa miesiące. Tabletki z żeń-szeniem w składzie należy podawać rano. Nie zaleca się przekraczania dziennej dawki, gdyż może dojść do wystąpienia skutków ubocznych. Zdarza się, że dochodzi do zespołu żeńszeniowego, który objawia się m.in bólami głowy, biegunką, sennością oraz zmianami skórnymi. 

Żeń-szeń - przeciwwskazania 

Niestety, ale z naturalnych właściwości żeń-szenia nie mogą korzystać osoby chorujące na hemofilię lub inne schorzenia krzepnięcia krwi. Nie zaleca się przyjmowania rośliny przez osoby ze skłonnościami do hipoglikemii, ponieważ żeń-szeń obniża poziom cukru we krwi. Chorzy z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego również powinny zrezygnować z przyjmowania żeń-szenia. W obawie przed skutkami ubocznymi, zaleca się skonsultowanie z lekarzem, który wskaże właściwą dawkę. Żeń-szenia nie wolno podawać dzieciom, kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersiom.

Top