Według seksuologów potencja w dużej mierze zależy od samopoczucia oraz samooceny. Osoby, które borykają się z depresją, znacznie częściej odczuwają zaburzenia funkcji seksualnych. Popęd kobiet a mężczyzn funkcjonuje w oparciu o różne czynniki i kwestie te, w obu przypadkach są bardzo złożone. Jakie czynniki wpływają na osłabienie potencji? Co warunkuje ich pojawienie się? 

Przeprowadzone badania dowodzą, że prawie 85% wszystkich zaburzeń erekcji posiada swoje podłoże w uwarunkowaniach fizycznych, zaś jedynie 10% przypadków dotyczy dolegliwości psychologicznych. Zdarza się oczywiście, że problem jest na tyle złożony, że posiada w sobie zarówno przyczyny fizyczne jak i psychiczne. U mężczyzn osłabienie potencji objawia się poprzez brak zdolności do podejmowania współżycia płciowego, dla zapewnienia przyjemności. Popęd seksualny u kobiet, zmienia się z wiekiem. W trakcie rozwoju libido osiąga najwyższy poziom.

Fizyczne przyczyny osłabienia potencji to:

  • Cukrzyca - choroba metaboliczna, która może uwidaczniać się pod postacią różnych zaburzeń, w tym także seksualnych. Cukrzyca u mężczyzn skutkuje rozwojem impotencji naczyniopochodnej i typu neuropatii autonomicznej. Niemal 75% chorych na cukrzycę zmaga się z zaburzeniami erekcji. Cukrzyca może także doprowadzić do innych upośledzeń seksualnych np. spermatogenezy, utraty libido itd. 
  • Zaburzenia hormonalne - układ hormonalny odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu płciowego. Odpowiada także za odpowiednią produkcję testosteronu. To najważniejszy męski hormon, który wpływa na uwrażliwienie ośrodków seksualnych, które zlokalizowane są w układzie nerwowym. Warunkują one właściwą pobudliwość stref erogennych. Niewystarczająca ilość testosteronu przyczynia się właśnie do rozwoju impotencji. W tym przypadku możliwe jest leczenie, poprzez zrównoważenie gospodarki hormonalnej organizmu podając właściwe dawki hormonu. 
  • Choroby serca oraz układu krążenia - jedne z najczęstszych zaburzeń, które wpływają na osłabienie libido. Choroby przewlekłe tj: podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, niedoczynność mięśnia sercowego, wpływają na zaburzenia erekcji. Niedrożność pewnych naczyń krwionośnych prowadzi do stopniowej impotencji. Szacuje się, że choroba naczyniowa to najczęstsza fizyczna przyczyna zaburzeń erekcji. 
  • Choroby neurologiczne - każdy uszczerbek związany z układem współczulnym układu nerwowego może skutkować brakiem prawidłowego popędu seksualnego. Choroby neurologiczne, to także te o charakterze neurogennym czyli: guzy rdzenia kręgowego, zatrucie metalami ciężkimi, alkoholizm, cukrzyca, stwardnienie rozsiane itd. 
  • Uzależnienia - wszelkiego rodzaju używki, typu alkohol, narkotyki, nikotyna są bardzo częstymi powodami zaburzeń seksualnych. Ryzyko zachorowalności jest znacznie większe u mężczyzn niż u kobiet. Szacuje się, że 50-85% mężczyzn uzależnionych od alkoholu posiada zaburzenia libido. W przypadku narkotyków zaburzenia seksualne pojawiają się u 90% osób. Podobne w skutkach działanie wykazuje nikotyna, która może doprowadzić do zmniejszenia objętości nasienia, liczby plemników, spadku gęstości oraz objawienia się zmian morfologicznych. 
  • Stosowanie leków - wiele leków, nie tylko psychotropowych, uzależniających czy steroidowych może wywoływać zaburzenia erekcji. Ich wpływ widoczny jest poprzez obniżone libido, odczuwalny ból. Stosowanie leków sterydowych silnie oddziałuje na powstawanie zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych. Zmiany te przyczyniają się do impotencji mającej charakter naczyniowy.
Top