Witaminy oraz związki mineralne uczestniczą we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, przez co usprawniają wiele przemian metabolicznych. Niestety, ale organizm nie jest w stanie sam ich sobie wyprodukować ani syntezować, dlatego tak ważne jest ich stałe uzupełnianie. Każdy proces fizjologiczny wymaga ich obecności, w przeciwnym razie dojdzie do zaburzeń. 

Składniki mineralne, w tym także witaminy to substancje, które są naturalne a przy tym jakże niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Umożliwiają nie tylko równowagę płynów komórkowych czy prawidłowe funkcjonowanie zdrowych komórek. Najważniejszymi witaminami są te pochodzące z grupy B, witamina C, witamina E, witamina A oraz Beta Karoten. 

Witaminy z grupy B 

Witaminy należące do tej grupy wykazują wiele kluczowych funkcji w organizmie człowieka. Pełnią rolę pewnego rodzaju fundamentu do prawidłowego działania układu płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W sposób znaczący wpływają na stan oraz zrównoważoną kondycję naczyń krwionośnych. Odpowiadają za ich właściwe rozszerzanie się oraz przepływ krwi nie tylko przez układ płciowy, lecz przez cały organizm. Witaminy z grupy B są zatem niezbędne do prawidłowego działania układu płciowego. 

Witamina C

Witamina C zwana pod nazwą kwasu askorbinowego jest prawdziwym antyoksydantem, który zwalcza wszelkie nieprawidłowe działania, np. wolnych rodników. Dzięki temu witamina C wpływa na jakość nasienia, uszkadzając nieprawidłowy materiał genetyczny w plemnikach. Stosowanie witaminy C zapobiega przed wystąpieniem poronień u kobiet. Niedostateczne podawanie witaminy C może doprowadzić do licznych działań niepożądanych takich jak: zaczerwienienia i krwawienia dziąseł, osłabienie odporności oraz niedokrwistość. Dzienne zapotrzebowanie za tą witaminę wynosi ok. 60 mg. 

witaminy na potencję

Witamina E

Tokoferol czyli witamina E to skuteczny przeciwutleniacz ludzkiego organizmu, który zwalcza wolne rodniki i chroni organizm przed nadtlenkami lipidowymi. Działa najskuteczniej w połączeniu z witaminą C oraz beta-karotenem. Witamina uczestniczy m.in w produkcji prostaglandyn, które wywołują skurcz macicy w trakcie stosunku płciowego. Co więcej, uczestniczy w procesach rozrodczych, a tym samym przeciwdziała bezpłodności. Jej niedobór powoduje zmniejszenie wydzielania hormonów gonadotropowych, co jest wynikiem zwyrodnienia plemników u mężczyzn oraz zaburzeń powstałych w trakcie ciąży. Następstwem tego są liczne poronienia. 

Witamina A i Beta Karoten

Zarówno witamina A jak i beta-karoten pełnią arcyważną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, skóry a także właściwego działania układu rozrodczego kobiet i mężczyzn. Witamina A bierze udział w niemal wszystkich syntezach hormonów płciowych. Co więcej, zapobiegają przed szkodliwym działaniem estrogenów u kobiet, ponieważ bardzo niski poziom tej witaminy zmniejsza popęd płciowy u kobiet.

Top